Szponzorált tartalom
Az emberek sokszor úgy vannak vele, hogy ha egyszer megkötöttek egy magánjellegű szerződést, biztosítási szerződést, befektetési szerződést, életbiztosítás, akkor utána hátra dőlhetnek, fizetik a rendszeres megbízásokat és meglepetések már nem érhetik őket. Ez azonban téves hozzáállás, ugyanis az évek során a paraméterek változhatnak, jogszabályok módosulhatnak, a gazdasági szereplők is ki-be vonulhatnak a piacról, újabb opcionálisan választható káresemény térítések jelenthetnek meg (mint például a lakásbiztosítás jégkárra), így érdemes rendszeresen, évente átnéznünk ezeket a szerződéseinket. Ha magunk nem szeretnénk az apró betűk böngészésével foglalkozni, kérjük ki pénzügyi tanácsadónk segítségét.
Érdemes leszerződni egy olyan megbízható céggel, mint a Pannon-Safe, amely az összes pénzügyi és biztosítási típusú szerződésünket kezelni tudja, nekünk csak egy kontakt személlyel kell tartanunk a kapcsolatot, aki folyamatosan rendelkezésünkre tud állni és tájékoztat a változásokról.
A jelzáloghiteleket kamatperiódusonként érdemes figyelni, ezt a szerződéskötésnél rögzítik, a legjobb feltételeket rövid periódusoknál lehet elérni, ezáltal a bank rugalmasan igazodhat a piaci változásokhoz. Egy hosszabb időre rögzített kamat nagyobb kockázatot jelent a banknak, ezért drágábban is adja ezt az opciót. Attól függően, hogy a gazdaság éppen milyen ponton áll, a fordulóévhez közeledve a tanácsadó segítségével át lehet beszélni a költségcsökkentések lehetőségét, például lakástakarék betörlesztést, előtörlesztést, esetleg végtörlesztést vagy bankváltást ajánlhatnak.
A befektetéseket, életbiztosításokat illetően fontos a folyamatos monitorozás, a pénzügyi tanácsadókkal megbeszélhető rendszeres időközönkénti konzultáció, egy kockázatosabb portfólió tartása akár heti-havi szintű átnézést is igényelhet, míg az alacsonyabb kockázatviselés nem kíván ilyen intenzív jelenlétet, ez esetben érdemes évente átbeszélni a portfólió ingadozásának okait, esetleges változtatási tanácsokért kapcsolatba lehet lépni a tanácsadóval.
A lakásbiztosítások terén az elmúlt időszakban igencsak megváltozott a piac, az utóbbi 5 évben a lakásárak emelkedő tendenciát mutattak számos régiókban, ennek következtében az ingatlanok forgalmi értéke jelentősen megemelkedett. Az építési áfa 5%-ről 27%-ra való emelése során az új építésű ingatlanok ára drasztikusan megemelkedett, az építőanyagok ára is jelenleg az egekbe szökött.
Miért érdekes ez az ingatlantulajdonosoknak és a biztosítás szempontjából?
Mert változnak az ingatlan újjáépítési árak, egy esetleges totálkár esetén a biztosító csak a szerződésben kialkudott összeghatárig fizeti az építési költségeket. Ha a lakásbiztosításunkat például 5 évvel ezelőtt kötöttük, akkor jó eséllyel a lakásunk már kétszer, háromszor annyi ér, mint a szerződés kötésekor.
A biztosítási csomagok is változnak, káresemények kerülnek bele és kerülnek ki a csomagokból, például a megkötött alapszerződésben még nem szerepelt a jégkár, de az új alap csomagba már beletartozik, akkor érdemes módosítani csomagot. A jégkár egyébként egy tipikus példa arra, melyet az ügyfelek nem tartanak virális káreseménynek egészen addig, ameddig meg nem történik a baj a telekterületen, szántóföldön vagy a házban. Nyilván ez attól is függ, hogy milyen típusú növényzet alakult ki, folytat-e a tulajdonos gazdálkodás tevékenységet a területen. Azoknak ajánlott lakásbiztosítást jégkárra is kötni, akiknek értékes terményeik, növényeik, kültéri burkolataik vannak, esetleg szántófölddel rendelkeznek és azon gazdálkodnak, a jégverés okozta kárt ez esetben téríti a biztosító.
A ingatlanbiztosításokat fordulónap előtt 1 hónappal lehet lemondani vagy módosítani, ekkora időzítsük a konzultációt. A tanácsadó tájékoztatni tud minket arról, hogy szerződésmódosítás után elérhetőek-e újabb szolgáltatások, például:
- gépjármű assistance a lakásbiztosítás mellé
- kisállat biztosítás, háziállat felelősség biztosítás, orvosi költségek átvállalása
- energetikai korszerűsítés következtében díjcsökkentés (például napelem felszerelés, kazáncsere általi értéknövekedés)
- új családtag bevonása a biztosításba (gyermekszületés esetén)
- lakásbiztosítás és vállalkozás biztosítás összekötése által díjcsökkentés
- vandalizmus okozta károk térítése
- önhibánkból adódó beázás kárának térítése
- felelősségbiztosítás kisállatra, gyermekre, saját részre
- üvegtörés térítése
- lakásbiztosítás jégkár esetén, épület előtti járdaszakasz felelősségbiztosítása
- kerti ülőgarnitúrára kiterjesztett biztosítás
- csőtörés okozta javításba bele tartozik-e a szakember bére, illetve a teljes csempetörés megtérítése
- besurranás általi lopás esetén kártérítés jár-e
Ezek az elemek csak részét képezik az összes, biztosítható káreseményeknek. A szerződés összegétől és összetettségétől függően téríti ezeket a biztosító, a személyes igények és preferenciák tükrében akár évente, de minimum 2-3 évente érdemes átnézetni a lakásbiztosításunkat a tanácsadóval, listázhatjuk az újításainkat, változásokat, biztos találhatunk olyan konstrukciót, mely a legjobban illeszkedik aktuális élethelyzetünkhöz.